Są dwa czynniki mające duży wpływ na wegetację roślin. Pierwszy to pogoda a drugim jest Księżyc, dlatego przy wykonywaniu rożnych prac w ogrodzie należy uwzględnić fazę w jakiej znajduję się nasz satelita.
Fazy Księżyca:
Nów - trwa trzy dni: razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu.
I kwadra - to okres od nowiu, kiedy Księżyc jest niewidoczny aż do oświetlenia połowy powieszchni - Księżyca przybywa.
II kwadra - okres od oświetlenia połowy powierzchni Księżyca aż do pełni, kiedy Księżyc jest całkowicie widoczny - Księżyca przybywa.
Pełnia - trwa 3 dni : razem z dniem przed datą pełni i dniem po dacie pełni.
III kwadra - okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni - Księżyca ubywa.
IV kwadra - czas od widoczności połowy powierzchni Księżyca do nowiu, kiedy Księżyc staje się niewidoczny - Księżyca ubywa.
Prace ogrodnicze w zależności od fazy księżyca:
- Gdy Księżyca ubywa (III i IV kwadra)
Najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie III i IV kwadry zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowychi korzeniowych, zwalczanie chwastów chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania - będą dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa.
- Gdy księżyca przybywa (I i II kwadra)
W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzeniena, szczepienie oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia - w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych - są bardziej aromatyczne i skuteczne.
- Gdy Księżyc jest w pełni
Wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi cebuli i rzodkiewki.
Dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd.
Najoodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, szczepień i przyszczykiwań.
- Nów Księżyca
W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu.
w czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania).
Na tych stronach możesz sprawdzić fazę Księżyca:
http://www.as.up.krakow.pl/pl-ascii/mf.html
http://www.astro.uni.torun.pl/~kb/Efemerydy/Fazy2003-30.htm
Kalendarz księżycowy na miesišc styczeń 2021 :
Prace pielegnacyjne : Najlepiej wykonywać od 1 do 12 stycznia. Najlepszy jest termin 7 - 12 stycznia. Przeprowadzamy prace zwišzane z bieleniem drzew, zabezpieczniem kory drzew przed zwierzętami. Sprawdzamy zabezpieczenia rolin wrażliwych na mrozy.
Usuwamy mumie z drzew owocowych i zwalczamy szkodniki roślin.
W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy :
agrestu,
porzeczki,
leszczyny,
derenia jadalnego,
rokitnika czy
jagody kamczackiej.
Prace te wykonywać najlepiej w okresie ubywania księżyca od pełni do nowiu, czyli w terminie od 1 do 13 i po 28 stycznia. Rany zasmarować farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
Siewy i sadzenie roślin : Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i
pietruszkę na świeżą zieleninę. Odpowiedni termin to od 14 do 18 stycznia.
Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki, cebulki oraz selera i pora na rozsadę.
Dobry termin to 13 - 19 stycznia. Jest to też dobry termin na uprawę nasion na kiełki.
Nasiona papryki,
pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach najlepiej wysiać w terminie 18 - 20 stycznia.
W styczniu wysiewa się też niektóre kwiaty na rozsadę takie jak
żeniszek,
heliotrop, pantofelnik,
petunia,
begonia stale kwitnšca czy
lobelie. Najlepszy termin na wysiew kwiatów to
14 -15 stycznia.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią
(przypada na 20 stycznia) w dni bezmroźne.
Zbiory warzyw i ziół: W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej. Najlepszy termin na zbiory przypada na 18-19 stycznia, dobry jest też
termin 10 - 11 stycznia.
Inne prace : Możemy ściąć gałązki
migdałowca,
wiśni lub
forsycji,
które wstawione do wazonu zakwitną po około 2 tygodniach. Najlepiej robić to w dniach kwiatu
czyli 16-18 stycznia lub 26 - 27 stycznia.
Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.
Porady ogrodnicze :