Krzewy
Kwiaty
Dodatki
PORADY
OGRODNICZE


GALERIA ROŚLIN
nazwy A - E
nazwy F - J
nazwy K - M
nazwy N - R
nazwy S - Ż

GALERIA OGRODOWA

LINKI
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - PolskaKWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektore z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Są też rośliny bardzo trwałe po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie.

Kwiaty jednoroczne należące do najbardziej trwałych kwiatów ciętych to:

Aksamitka wzniesiona (VII do przymrozków) - bardzo długo wytrzymuje w wazonie, szczególnie dekoracyjne są odmiany o kwiatach pełnych, dobrze wygląda w dużych rustykalnych naczyniach.

Aster chiński (od połowy VII do przymrozków) - cenna roślina na kwiaty cięte, szczególnie odmiany wysokie. Barwy kwiatów są wyjątkowo piękne i różnorodne. W wodzie utrzymują się ponad tydzień. Dobrze wyglądają w naczyniach ludowych a odmiany wysokie można również układać w wysokich szklanych naczyniach.

Czarnuszka damasceńska (VI-VIII) - ma delikatne błękitne kwiaty długo utrzymujące się w wodzie. Po przekwitnięciu wytwarza ozdobne owoce, które też są często wykorzystywane jako dodatek do kompozycji kwiatowych.

Cynia wytworna (VII-X) - w wodzie kwiaty cynii wytrzymują do 10 dni. Kwiaty cynii mogą wydawać się nieco "sztywne", płatki wyglądają jak wycięte z papieru, łodygi proste i szorstkie. Atutem cynii są za to kolory; żółty, pomarańczowy, różowy i czerwony w wielu rzadko spotykanych odcieniach. Bukiety cynii pasują zarówno do nowoczesnych jak i rustykalych wnętrz.

Floksy roczne (VII-X) - o miłym, dlekatnym zapachu i urozmaiconej barwie kwiatów.

Gajlardia (VII-X) - kwiaty przypominaja nieco kwiaty słonecznika, jest to roślinadoskonala na kwiat cięty - w wodzie wytrzymuje około 8 dni.

Gipsówka letnia (VI-VIII) - doskonały dodatek do bukietów jednogatunkowych lub mieszanych. Przepięknie w towarzystiwe drobnych kwiatów gipsówki wyglądają róże bukietowe.

Godecja wielkokwiatowa (VI-IX) - nadaje się do szklanych wazonów, w większej masie nie łączona z innymi roślinami. Pęd wyrywa się z korzeniami i usuwa liście zasłaniające kwiaty.

Groszek pachnący (VI-IX) - na niewielkie wiązanki o pastelowych subtelnych barwach, do średniej wielkości naczyń ze szkła lub porcelany. Kwiatostany ścinamy, gdy mają 4-5 całkowicie rozwiniętych kwiatów. Im wiecej kwiatów obcinamy tym dłużej i obficiej groszek kwitnie.

Klarkia piękna (VI-VII) - najczęściej kwitnie w róznych odcieniach różu, o delikatnych kwiatach nadaje się do szklanych wazonów o lekkich kształtach

Kosmos (VII-X) - jako kwiat cięty długo utrzymuje świeżość w wazonie kwiaty średnio dekoracyjne; nadaje się do długich wąskich wazonów.

Łubin (VII-IX) - kwiaty zebrane w groniaste kwaitostany ścina się gdy dolne kwiaty są całkowicie rozwinęte; lekko pachnie, nadaje się do glinianych, rustykalnych wazonów.

Nachyłek (VI-X) - o ciepłych barwach, długo utrzymuje się w wazonie, pasuje do glinianych naczyń.

Nagietek (VII-X) - najlepiej prezentuje się w większej ilości ściśle ułożony w wazonie. Szczególnie dobrze wyglądają w glinianych naczyniach. Na kwiat cięty ścina się je wówczas, gdy są całkowicie rozwinięte.

Nasturcje (VII do przymrozków) - z względu na budowę nadaje się tylko na małe bukieciki.

Rezeda wonna (VII-X) - o pięknym , intensywnym zapachu, doskonała na małe pachnące bukieciki.

Tujałka (VII-VIII) - ma lejkowate, aksamitne kwiaty o rzadko spotykanych odcieniach barw z kontrastującymi żyłkami. Najlepiej wyglada w bukietach o mieszanych barwach. Nie trzeba tujałki łączyć z innymi kwiatami.

Żeniszki (od VI do mrozów) - odmiany wyższe żeniszków np. Schnittwunder nadają się na kwiat cięty.Porady ogrodnicze :


ogród, kwiaty cięte jednoroczne
Różnobarwne cynie to jedne z najlepszych kwaitów ciętych.


Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinKalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty