Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: Pędy mogą mieć od 25 do 75 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Koszyczki kwiatowe o średnicy 6-10 cm są różnej budowy: mogą być pełne zbudowane dachówkowato, igiełkowo, rurkowo, pomponowo lub strzępiasto. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych.
Liście i łodygi nagietka jasnozielone, lepko, szorstko owłosione. Pora kwitnienia: Od lipca do października. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i niewybredna, wymaga jedynie słonecznego miejsca i dostatecznej wilgotności. Aby dobrze kwitły przez cały okres wegetacji warto je zasilić w czasie kwitnienia nawozem mineralnym z przewagą fosforu oraz nawozem wapniowym.
Nagietki rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu partiami w terminie od końca marca do końca czerwca. W łagodne zimy nagietki wysiewają się czasem same. Zbyt gęste wschody poprzerywać. Kwitnie po 8-10 tygodniach od wysiewu. Nagietki są rzadko atakowane przez szkodniki.
Po pierwszym przekwitnięciu warto nagietki ściąć o 10 cm - po takim zabiegu znów obficie zakwitną. Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe; może rosnąć w każdej dostatecznie wilgotnej glebie. Stanowisko: Potrzebuje dużo słońca. Zastosowanie:Do ogródków podmiejskich i wiejskich na rabaty. Najlepiej nagietki wygladają w masie. Można je komponować z roślinami o niebieskich kwiatach (np.lobelią), dla których stanowią dobry kontrast.
Nagietki nadają się na kwiat ciety - szczególnie dobrze wyglądają w glinianych naczyniach. Na kwiat cięty ścina się je wówczas, gdy są całkowicie rozwinięte.
Jest to roślina lecznicza. Lecznicza nalewka z nagietka
Przygotujemy ją z jednej części płatków (koniecznie z kwiatów pomarańczowych) i 10 części alkoholu. Płatki zalewamy alkoholem i szczelnie zamykamy. Pozostawiamy na słońcu przez 5-10 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu. Nalewkę można stosować do smarowania stłuczeń, przemywania skaleczeń i miejsc po ukąszeniach owadów oraz do płukania gardła. Ciekawostki: Prawdopodobnie ojczyzną nagietka są Wyspy Kanaryjskie ale do nas dotarły z rejonu Morza Śródziemnego.
Nagietki rosnące przy pomidorach chronią je przed szkodnikami.
Dodanie płatków nagietka do paszy dla kur powoduje, że żółtka jajek są ciemnożółte.