Krzewy
Kwiaty
Dodatki
PORADY
OGRODNICZE


GALERIA ROŚLIN
nazwy A - E
nazwy F - J
nazwy K - M
nazwy N - R
nazwy S - Ż

GALERIA OGRODOWA

LINKI
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste


Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

Skalniak

Skalniak wiosną latem i jesienią zakładanie i pielęgnacja skalniaka, rośliny na skalniak, rośliny na murki>
Zakładanie i pielęgnacja skalniaka. Skalniak wiosną latem i jesienią, rośliny na skalniak, rośliny na murki.
Cięcie drzew i krzewów
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
więcej na temat cięcia drzew i krzewów...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018


Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANEPrzyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
gunera olbrzymia, niezwykłe rośliny, ogrodowe oryginały, dziwnie wyglądające rośliny, rzadko spotykane w ogrodach rośliny
Gunera olbrzmia - majestatyczna bylina - jej liści mogą mieć nawet 2 metry średnicy.


Istnieje znanych, pospolitych roślin, w nietypowych odmianach i tak np. przyzwyczajeni do tego, że niezapominajki są niebieskie jesteśmy nieco zdziwieni widząc niezapominajki w wersji rózowej czy białej. Podobnie z magnoliami - najczęściej te piękne rośliny wydają białe, różowe lub fioletowe kwiaty ale wyhodowano również magnolie brooklińską o pięknie pachnących kwiatach w żółtym kolorze. Inną ciekawą roślinką jest konwalia - odmiana o nazwie Rosea o baldoróżowych dzwoneczkach. Podobnie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że fiołki mają kwiaty w kolorze fiołkowym ale fiołek motylkowy ma kwiaty białe.
Takich przykładów nietypwych wersji znanych roślin jest więcej i tak mamy czarne i żółte maliny, derenie o owocach przypominających maliny, dynie o owocach jak gruszki i wiele, wiele innych.
kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, rózowe niezapominajki
kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, białe fiołki
kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, żółte magnolie

Parada ogrodowych, roślinnych oryginałów :

Gunera olbrzymia czyli trochę dżungli w ogrodzie - ta ogromna bylina o liściach, które mogą mieć nawet 2 m średnicy i ogromne kwiatostany, pochodzi z Brazylii. Z tego powodu powinna zimować w pomieszczeniach. Starsze egzemplarze mogą zimować w gruncie ale wymagają starannego okrycia. Roślina dobrze wygląda posadzona w pobliżu większego zbiornika wodnego.

Cieczynianka wiosenna o zielonych kwiatkach - tak naprawdę kwiaty ciesznianki to żółte, bardzo drobne kwiaty zebrane w główkowaty baldaszek, podparty poziomo pięcioma, trzykrotnie dłuższymi podsadkami. Całość robi wrażenie jednego kwiatu o zielonych płatkach z żółtym środkiem. Kwitnie w kwietniu i maju, lubi miejsca półcieniste i cieniste.

Celozja grzebieniasta o kwiatostanach w kształcie koguciego grzebienia - kwiaty celozji są drobniutkie ale zebrane w zbite kłosy osadzone na szczytach pędów. Kłosy tworzą zwartą masę na zgrubiałym, rozszerzonym i ukształtowanym w postaci koguciego grzebienia osadniku. Barwy kwiatów są czyste i żywe: łososiowe, różowe, żółte, amarantowe lub purpurowoczerwone. Celozje są delikatnymi roślinami, potrzebują ciepłego i zacisznego stanowiska. Mają też spore wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Kwitną od lipca do pierwszych przymrozków.

Kroplik, figlarz o piegowatych kwiatach - dzwokowate kwiaty kroplika wyrastają z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Ta zabawnie wyglądająca roślinka nie jest zbyt trudna w uprawie a ma szerokie zastosowanie, może być uprawiana zarówno na rabatach jak i w skrzynkach na balkonach i tarasach.

kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, cieszynianka, zielone kwiaty
kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, celozja grzebieniasta
kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, kroplik figlarz

Modunka pstra o kwiatach zmieniających kolor w trakcie kwitnienia - kwiaty miodunki wyrastają na pędach zakończonych kwiatostanem o kwiatach początkowo koralowo-czerwonych a po rozwinęciu zmieniają się na kolor różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Na jednym kwiatostanie są zwykle kwiaty o lejkowatych kielichach w różnych kolorach. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki. Niezwykłe są równiaż liście miodunki pstrej - ciemnozielone, nakrapiane w kontrastujące, białosrebrzyste plamy.

Warzywo na bukiety i klomby czyli kapusta ozdobna - ma wewnetrzne, kędzierzawe i ułożone w rozerki, wybarwione liście. Barwa liści od białej, kremowej przez seledynową, różową, bordową do ciemnofioletowej. Ma nieco egzotyczny wygląd choć nie wszytkim musi się podobać. Najbardziej dekoracyjna w okresie od października do grudnia, dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Może być wykorzystana na rabatach ale też do sadzona w pojemnikach - do ozdoby jesiennych balkonów i tarasów. Często wykorzystuje się je na kolmbach miejskich i rabatach parkowych obsadzając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach. Kapusty ozdobne są też wykorzystywane w bukieciarstwie jako kwiat cięty.

Tawułki o kwiatostanach jak kolorowe miotełki - mają kwiaty o wąskich płatkach i kuleczkowatych pylnikach, barwy białej, pasteloworóżowej, liliowoczerwonej lub karminowej, zebrane w kłosy a te we wiechy. Lekkie i puszyste kwiatostany są duże, czasem nawet półmetrowe, osadzone na wierzchołkach prostych pędów. Roślina doskonała na obsadzenie wilgotnych, półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie, może rosnąć w pobliżu zbiornikow wodnych.

kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, miodunka pstra, kwiatyzmieniające kolor
rośliny niezwykłe, ogrodowe oryginały, kapusta ozdobna
Rosliny o niezwyklych kwiatach, ogrodowe oryginały, tawułka, kwiaty jak miotełki

Kuflik - krzew o kwiatach jak szczotka do butelek - czerwone kwiaty kuflika skupione w gęste kłosy o długości do 10 cm o charakterysycznych, długich i cieńkich pręcikach, wystających daleko poza okwiat, co sprawia, że kwiatostan przypomina wyglądem szczotkę do mycia butelek. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów. Roślina kwitnie od lipca do września. Zimą przechodzi okres spoczynku i wtedy należy jej zapewnić temperaturę 5-10 st.C, dużo światła i świeżego powietrza.

Kielichowiec wonny - krzew o smakowitym zapachu truskawek -Kwiaty kielichowca pachną bardzo przyjemnie a zapach przypomina dojrzałe truskawki, choć może też się kojarzyć z zapachem dojrzałych jabłek, bananów czy anasa. Zapach i jego intensywność zależy od odmiany a nawet pojedyńczego osobnika. Podobnie pachnie kora, liście i korzenie rośliny.

Dla kontrastu inna roślina:

Szachownica cesarska - roślina cebulwa o dość paskudnym zapachu - Roślina jest piekna ale zapach bywa określany różnie : od wersji łagodnej : zapach czosnku, poprzez lisi zapach czy zapach gazu albo mokrego futra aż do wersji ostrej - zapach skunksa. Warto ją jednak sadzić w ogrodzie i to w większych ilościach bo właśnie ren zapach odstrasza myszy, nornice i krety.

Czosnek Krzysztofa jak obiekt kosmiczny - kuliste kwiatostany tego czosnka ozdobnego mogą mieć średnicę nawet do 20 cm i złożone są z z 80-100 fioletowych kwiatków w kształcie gwiazdek. Nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety a także na rabaty i sklaniaki. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Obuwik, rodzimy stroczyk o kwiatku w kształcie trzewika - Taki kształt kwiatu a właściwie jego warżki to pułapka dla owadów. Kwiaty nie zawierają nektaru ale wydzielają zapach cytryny i wanilii, którym wabią owady. Zwabione owady wchodzą do środka warżki i zapylają pyłkiem przyniesionym z innego kwiatka. Czasem jest to pułapka śmiertelna bo nie wszystkim owadom udaje się wydostać z pułapki. Trzeba pamiętać, że rosnące w stanie naturalnym obuwiki są objęte całkowitą ochrona jako gatunek zagrożony. Jeżeli chcemy taką rośline mieć w ogrodzie powinniśmy ją kupić w szkółce wraz z certyfikatem nabycia.

kwiaty o niezwykłej barwie, ogrodowe oryginały, kuflik, kwiaty jak szczotka do butelek
rośliny niezwykłe, ogrodowe oryginały, czosnek krzysztofa, kwaity jak gwiazdki
Rosliny o niezwyklych kwiatach, ogrodowe oryginały, obuwik, kwiaty w kształcie trzewika
Kwiat obuwika przypomina trzewik.


Milorząb dwuklapowy - liściaste dziwadło - miłorzęby to jedne z najciekawszych roślin - są żywą skamieliną - występował już na ziemi przed 1250 milionami lat.
Jest jedynym drzewem liściastym należącym do roślin nagozalążkowych. Z tego względu uważany jest za ogniwo łączące paprotniki z drzewami iglastymi. Ciekawy jest też oryginalny kształt liści przypominający wachalarze. To jeszcze nie koniec dziwactw tej rośliny. Jest drzewem dwupiennym, owocującym dopiero po wielu latach uprawy. Na roślinach żeńskich pojawiają się owoce przypominające mirabelki i wydające nieprzyjemny zapach zjełczałego masła. Białe jądro nasiona tego owcu jest uważane w Chinach za przysmak. Do tego milorząb jest rośliną długowieczną - może żyć nawet 4000 lat.
- To jeszcze nie wszystkie ogrodowe oryginały - temat będzie rozwijany !
Ogrody,  ściółkowanie gleby

Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...


CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej na temat odmian truskawek...RELAKS W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej. Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią.
więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...


Porady ogrodnicze :

http://www.agulka.pl/

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Obsadzenie tak niegościnnego miejsca trzeba dokładnie przemyśleć... więcej...


Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisajacym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny. Cześć niskich drzew wymaga staranniejszej pielęgnacji: jeżeli ne mamy na to czasu lepiej wybierajmy gatunki bardzie wytrzymałe.

więcej o drzewach do małego ogrodu...
Ebooki wydawnictwa Złote Myśli


Rośliny użytkowe do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Jeśli na dodatek jest to cień w poblizu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Jeśli chodzi o rośliny użytkowe to wybór jest jeszcze mniejszy niż w przypadku roślin ozdobnych jednak nawet w słabo nasłonecznionych miejscach można spróbować coś wyhodować jakieś owoce, warzywa czy zioła. więcej na temat roślin użytkowych, które tolerują miejsca cieniste...Gleba kwaśna

gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne

Gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne.
wiecej na temat gleby kwaśnej...Gleba wapienna

gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne

Gleba wapienna w ogrodzie, rośliny na gleby wapienne, zasadowe.
wiecej na temat gleby wapiennej...


Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty