OGRODNIK AMATOR
MENU:

Co watro zobaczyć na początku jesieni :

Ogromne obszary kwitnących wrzosowisk znajdujące się na terenach opuszczonych poligonów wojskowych w Bornem-Sulinowie. Tereny te są obecnie udostępnione do zwiedzania.
Innym miejscem, w którym znajdują się duże połacie wrzosowisk jest Przemkowski Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku.

kwitnące wrzosowiska

OGRODNIK - AMATOR

ogrodnik amator, odrod-amat
amatorska uprawa ogrodu.

Porady ogrodnicze, kwiaty, drzewa i krzewy łatwe w uprawie, kalendarz ogrodnika, rozmnażanie roślin, kolory i zapachy w ogrodzie, cięcie drzew i krzewów , zakładanie i pielęgncja skalniaka, trawnika, wrzosowiska, alfabetyczny spis roślin ogrodowych


Strona główna - ogrodnik    Parki, ogrody, rezerwaty    Ogrody i parki Europy   
Polityka prywatności


Wybierz typ obiektu:     Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty przyrody, Ogrody Botaniczne, Arboreta, Zespoły pałacowo- parkowe, Parki miejskie i zdrojowe, Palmiarnie, Pomniki przyrody, Inne obiekty
Wybierz województwo :   dolnośląskie   kujawsko-pomorskie   lubelskie   lubuskie   łódzkie   małopolskie   mazowieckie   opolskie   podkarpackie   podlaskie   pomorskie   śląskie   świętokrzyskie   warmińsko-mazurskie   wielkopolskie   zachodniopomorskie   

PIĘKNE OGRODY I PARKI EUROPY :

Ogrody Watykańskie - Watykan, Rzym, Włochy

Ogrody Watkańskie zajmują ponad połowę terytorium Watykanu, w przybliżeniu 23 ha na wzgórzach watykańskich. Otoczny są kamiennym murem od strony północnej, zachodniej i południowej. Ogrody zostały założone w Pod koniec XIII w, kiedy to papież Mikołaj III przeniósł swą rezydencję z Lateranu do Watykanu. W założniu miały służyć wypoczynkowi, refleksji i modlitwie, dlatego dużo w nich kapliczek i rzeźb o tematyce religijnej.
Ogrody Watykańskie są wypielęgnowane choć nie dominuje w nich jeden styl - są tu framgnety w stylu francuskim i w stylu angielskim i włoskim a nawet dwuhektarowy las. W czasie spaceru, na każdym kroku, dosłownie dotyka się historii.

Ogrody watykańskie, Rzym, piękne ogrody Europy
W ogrodach dominuje roślinność śródziemnomorska ale rosną tu też przedstawiciele flory z całego świata.

Wędrując alejkami napotykamy na liczne atrakcje i perełki sztuki w postaci rzeźb, kapliczek, grot, fontann. Są też tarasy widokowe, altanki i oranżeria.
Z licznych atracji na jakie napotkamy podczas spaceru warto wspomnieć o grocie Matki Boskiej z Lourdes zbudowanej na wzór prawdziwej lub fontannę w kształcie galery (Fontana della Galera), która wyrzuca z dział strumienie wody. Ciekawa jest również fontanna orła (Fontanna dell'Aquilone) z umieszczonym na szczycie orłem.

Ogrody watykańskie, Rzym, piękne ogrody Europy
Ogrody Watykańskie - w centralnym punkcie fontanna orła. Foto: http://www.flickr.com/photos/icelight/ CC BY 2.0

Ogrody otoczone są murami z tzech stron : od strony pólnocnej, południowej i zachodniej.
Ciekawym elementem ogrodu jest trawnik z herbem papieskim utworzonym z róznych gatunkow traw i innych roslin. Część górna jest stała, tzn. klucze Piotra i tiara, część dolna jest zmienna i przedstawia heraldyczny symbol obecnie panującego papieża.

Ogrody watykańskie, Rzym, piękne ogrody Europy
Ogrody Watykańskie - trawnik z herbem papieskim . Foto: http://www.flickr.com/photos/nh53/ CC BY 2.0
Wiele obiektów poświęconych jest Najświętszej Maryi Pannie : wspomniana już grota z Lourdes, kościółek Madonna della Guardia, pomnik ku czci Matki Bożej z Guadalupe, Matki Boskiej Fatimskiej czy Jasnogórskiej.

Z roślin, które rosną w ogrodach trzeba wymienić kolekcję róż, ziół, dęby ostrolistne, magnolie, cisy, miłorzęby oraz takich przedstawicieli roślinności środzimnomorskiej jak drzewa laurowe, cyprysy, oleandry, mirty, drzewa cytrynowe i pomarańczowe.
Pięknie utrzymana jest również otwarta przestrzeń ogrodu francuskiego lub regularne kwatery renasansowego ogrodu włoskiego obrzeżone ciętym bukaszapnem.

Ogrody watykańskie, Rzym, piękne ogrody Europy
Ogrody Watykańskie - symetryczny układ stworzony z przyciętych krzewów bukszpanu. Foto: http://www.flickr.com/photos/mariya_umama_wethemba_monastery/with/3538666904/ CC BY 2.0
Od czasów papieża Piusa XII (1939 - 1958) są ogólnodostępne co nie znaczy, że można w każdej chwili do nich wstąpić. Ogrody można zwiedzać, ale jedynie w grupach z przewodnikiem watykańskim - od grupy nie wolno się odłączyć. Wizytę trzeba wcześniej zarezerwować. Ogrody można zwiedzać we wszystkie dni z wyjątkiem środy i niedzieli.

Linki do stron o ogrodzie:
http://marzynska.com/nowa/dzien/ogrody_watykanskie.html.
http://www.wiecznemiasto.dbv.pl/viewpage.php?page_id=53
http://www.vaticanstate.va/EN/Monuments/The_Vatican_Gardens/
http://goscniedzielny.wiara.pl/wydruk.php?grupa=6&art=1185982640&dzi=1104786574&katg=

PIĘKNE OGRODY I PARKI EUROPY- WIĘCEJ...ciekawe miejsca do zwiedzania - stopka

Strona główna      Parki Narodowe      Parki Krajobrazowe      Rezerwaty przyrody      Ogrody Botaniczne      Arboreta
Zespoły pałacowo- parkowe      Parki miejskie i zdrojowe      Palmiarnie      Pomniki przyrody      Inne obiekty

      Województwo :     dolnośląskie     kujawsko-pomorskie     lubelskie     lubuskie     łódzkie     małopolskie     mazowieckie     opolskie     podkarpackie     podlaskie     pomorskie     śląskie     świętokrzyskie     warmińsko-mazurskie     wielkopolskie     zachodniopomorskie     Ogrodnik-amator
http://ogrod-amat.strefa.pl/parki-ogrody.php  Pytania i uwagi:  mkwor@wp.pl