Parada różaneczników i azalii

Ogrody, zdjęcia różanecznikow, zdjęcia azalii
Skalniak

Skalniak wiosną latem i jesienią zakładanie i pielęgnacja skalniaka, rośliny na skalniak, rośliny na murki>
Zakładanie i pielęgnacja skalniaka. Skalniak wiosną latem i jesienią, rośliny na skalniak, rośliny na murki.
Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin, drzew,  krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów
Rozmnażanie drzew, krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów, sadzonkowanie roślin balkonowych.
Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Kolory w ogrodzie

kolory w ogrodzie, barwy roślin
Barwy roślin, odziaływanie barw, łączenie barw roślin, zasady kompozycji kolorów kwiatów.
Rośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste


Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
ROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU

Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać.

krokusy
Krokusy


narcyzy
Narcyzy


tulipany botaniczne
Tulipany botaniczne

szafirek
Szafirki


Rośliny cebulowe :
Rośliny cebulowe to prawdziwe zwiastuny wiosny, bowiem większość z nich kwitnie właśnie w tej porze roku. Jednak o posadzeniu przebiśniegów, krokusów, tulipanów czy innych wdzięcznych roślin cebulowych, zimujących w gruncie i kwitnących wiosna trzeba pomyśleć pod koniec lata lub jesienią.
Śnieżyczka przbiśnieg - przy łagodniejszej zimie może zakwitnąć już na przełomie lutego i marca. Kwiaty białe, zwisłe, dzwonkowate, pachnące. Przebiśniegi są łatwe w uprawie, można nimi obsadzać puste miejsca pod drzewami.
Rannik zimowy - kolejny zwiastun wiosny kwitnący równie wcześnie jak przebiśnieg a czasem nawet wcześniej. Mniej znana roślinka o oryginalnych żółto-złocistych kwiatach. Może kwitnąć dość długo pod warunkiem, że temperatura zbyt mocno nie wzrośnie. Potrzebuje światła i próchniczej gleby.
Krokusy - duże kielichowate kwiaty w kolorach fioletowym, białym lub żółtym, pojawiają się w marcu - kwietniu. Lubią słone i wilgotną glebę.
Cebulice - kwitną o tej samej porze co krokusy. Kwiaty barwy niebieskiej, białej lub różowej. Potrzebuje gleby próchniczej, lekko wilgotnej. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Narcyzy - kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc. Kwiaty są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Lubią glebę lekko wilgotną choć suszę znoszą lepiej niż tulipany. Stanowisko słoneczne lub półcień.
Czosnki ozdobne - w zależności od odmiany zakwitają od kwietnia do początku lata. Mają niewielkie wymagania, moga rosnią w glebie gliniastej lub piaszczystej ale w czasie suszy trzeba je podlewać. Stanowisko słoneczne lub półcień. Największym z wiosennych czosnków jest czosnek okazały.
Szafiki - kwitną od połowy kwietnia do połowy maja. Te drobne rośliny mają ciekawe kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie. Barwa kwiatów najczęściej szafirowoniebieska ale są też odmiany o barwie niebieskofioletowej lub białej. Łatwe w uprawie ale wymagają corocznego zasilania i podlewania w czasie suszy.
Hiacynty - Kwitną pod koniec kwietnia i w maju. Trochę trudniejsze w uprawie i bardziej wymagające ale są za to prawdziwą ozdoba ogrodu. Kwiaty niebieskie, fioletowe, amarantowe, różowe, białe, pomarańczowe lub żółte, osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie.
Tulipany - pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne, na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. W drugiej połowie maja zakwitają tzw. tulipany Rembrandta, tulipany papuzie i peoniowe. Pod koniec maja kwitną tulipany z grupy Virdoflora.
Śnieżniki - niewielkie rośliny cebulowe spokrewnione z hiacyntami. Kwitną z reguły pod koniec marca i na początku kwietnia. Kwiaty w kształcie drobnych gwiazdek barwy niebieskiej, filietowoniebieskiej z białym środkiem. Roślinki tworzą wiosną fioletowoniebieskie dywany. Śnieżniki są łatwe w uprawie, mogą rosnąć w słońcu i półcieniu, nadają się do ogródków skalnych.
Szachownice - najpopularniesza jest szachownica cesarska o charakterystycznych kwiatach osadzonych na wysokich pędach. Kwiaty pomarańczowe lub żółte, dzwonkowate, zwisłe, zebrane w okółek i zwieńczone pióropuszem liści. Kwitnie w maju ale pachnie niezbyt przyjemnie.
Inną spotykaną w ogrodach szachownicą jest szachownica kostkowata - niska roślina cebulowa o o brązowobordowych kwiatach w kształcie dzwonka.

Oczar
Oczar


Porzeczka krwista
Porzeczka krwista


szczodrzniec75_kw140.jpg
Szczodrzeniec wczesny

wrzosiec
Wrzosiec


złotlin
Złotlin

enkiant dzwonkowaty
Enkiant dzwonkowaty


Krzewy ozdobne kwitnące wiosną :
Jeżeli chodzi o krzewy to mamy tak bogaty wybór roślin kwitnących wiosną, że każdy znajdzie coś dla siebie. O kwitnących forsycjach, wierzbowych baziach, migdałkach, tawułach, bzach, jaśminowcach, azaliach czy rododendronach wiedzą wszyscy, ale jest wiele ciekawych a mniej znanych krzewów ozdobnych. Dla urozmiacenia ogrodu warto postarać się przynajmniej o jeden egzemplarz z rzadziej uprawianych krzewów.
Oczary - Właściwie kwitną już zimą ale mogą też zdobić ogród na początku wiosny. Ciekawe są kwiaty oczarów: żółte, o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Dość rzadko uprawiane w naszych ogrodach mogą być prawdziwą ozdobą na przedwiośniu.
Wawrzynek wilczełyko - Różowe lub białe kwiaty pojawiają się na tym krzewie na przełomie lutego i marca. Silnie ale przyjemnie pachną. Ciekawa roślina ale dość trudna w uprawie i silnie trująca.
Wrzośce - w odróżnieniu od wrzosów zakwitają na wiosnę - czasem nawet od końca lutego do kwietnia i maja. Kwiaty bardzo drobne ale gęsto obsypujące roślinę w kolorach: białym, fioletowym, fioletowoczerwonym, czerwonym, różowym. Drobne krzewy warto sadzić po kilka razem.
Pigwowiec - wiosną, w końcu kwietnia i na początku maja krzewy pigwowca obsypują się kwiatami najczęściej o ceglastoczerwonej barwie. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, potrzebuje za to stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru.
Porzeczka krwista - kolejny krzew o efektownych kwiatach, kwitnący na przełomie kwietnia i maja. Czerwonoróżowe kwiatostany zebrane są w długie grona. Pąki kwiatowe mogą być wrażliwe na mrozy i dlatego trzeba roślinie znaleźć zaciszne i słoneczne miejsce.
Szczodrzeniec wczesny - krzew o delikatnej budowie, zielonych wiotkich gałązkach, które pod koniec kwietnia obsypują się drobnymi kwiatkami, podobnymi do kwiatów łubinu, w kolorach od jasnożółtego, przez różne odcienie pomarańczowego aż do koloru purpurowo-różowego. Lubi glebę lekką i piaszczystą. Krzew ten powinno sadzić się w słonecznym miejscu.
Pieris kwiecisty - krzwew z rodziny wrzosowatych, budową podobny do różaneczników. Ma gęste ulistnienie i bujnie kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty drobne, zebrane w okazałe wiechy w kolorze biało-kremowym, rzadziej różowym. Lubi miejsca zaciszne i lekko zacienione. Podłoże wilgotne i kwaśne.
Tamaryszki - duże i rozłożyste krzewy o ażurowej, rozwichrzonej koronie i luźno ustawionych gałęziach. W maju i na początku czerwca pokrywają się obficie drobnymi różowymi lub białymi kwiatkami. Kwiaty zebrane są w kłosy tworzące wiechy. Barwy tamaryszka są raczej subtelne i nieco przygaszone. Krzew wytrzymały na suszę i mający małe wymagania co do gleby.
Kalmia - niezbyt wysoki krzew nieco przypominajacy rododendrony ale o innej budowie kwiatów. W maju obficie pokrywa się ciemnoróżowymi kwiatkami o średnicy około 2 cm. Kwiaty zebrane są po 30-40 w w baldachogrona. Kalmie wymagają gleby próchniczej, kwaśnej i wilgotnej.
Kolwicja chińska - kwitnie obficie pod koniec maja i na początku czerwca. Ma dzwonkowate, jasnoróżowe kwiaty z pomarańczową plamą. Nie ma dużych wymagań co do miejsca i jest dość wytrzymała na mróz i zanieczyszczone powietrze.
Wajgelia cudowna - już sama nazwa zachęca do posiadania tej rośliny. Jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Największą ozdobą wajgelii są kwiaty: trąbkowate, wydłużone, w kształcie dzwonków o długości około 4 cm. Barwa kwiatów w zależności od odmiany różowa, karminowa lub czerwona. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu.
Złotlin - o żółych kwiatach, podobnych w kształcie do kwiatów truskawki, kwitnących na przełomie maja i czerwca. Odmiana "Plenifolra" ma kwiaty pełne, pomponowate w kolorze pomarańczowozłocistym, które kwitną nawet do sierpnia. Roślina dość dobrze toletuje cięższe warunki uprawy.
Enkiant dzwonkowaty - mało znany a warty polecenia krzew. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty drobne, liczne, dzwonkowate, w kształcie przypominające konwalie, żółtawo-różowe z czerwonymi prążkami, zebrane w zwisające w grona. Roślina należy do wrzosowatych i takie też ma wymagania. Młodsze pędy mogą przemarzać w bardzo surowe zimy.
Magnolia
Magnolia pośrednia


Wiśnia pilkowana
Wiśnia ozdobna


jabłon purpurowa
Jabłoń purpurowa
Kwitnące drzewa :
Coraz mniej w naszych ogrodach drzew owocowych. Trochę szkoda, bo kwitnące wiosną drzewka jabłoni, wiśni, śliw i grusz to niezapomniany i zachwycający widok. Większość drzew owocowych kwitnie biało ale np. jabłonie mają często płatki na końcach różowe a kwiaty osiągają całkiem spore rozmiary. Kwiaty brzoskwini są koloru cukierkowo różowego. Niektóre drzewa ozdobne sadzi się głównie z powodu ich efektownego wiosennego kwitnienia.
Śliwa wiśniowa - największą ozdoba tego drzewa są czerwonobrązowe liście. W marcu śliwa wiśniowa kwitnie; ma drobne, bladoróżowe kwiaty. Jest mało wymagająca co do gleby.
Magnolie - mają okazałe kielichowate kwiaty o efektownym i egzotycznym wyglądzie. Kolory kwiatów zwykle kremowobiałe lub różowe ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte. Kwitnące magnolie wydzielają miły, subtelny zapach. Większość magnolii kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Wiśnia piłkowana - kwitnie obficie na początku maja. Kwiaty sa jasnoróżowe, zebrane w baldachogrona. Ciekawie wyglądają odmiany wiśni piłkowanych o koronie zwisającej lub kolumnowej.
Jabłoń purpurowa - również kwitnie na początku maja, kwiaty ma ciemnopurpurowe lub różowe, o średnicy ponad 3 cm.
Głóg dwuszyjkowy - jego ozdobą są dekoracyjne, czerwone, różowe lub białe kwiaty ukazujące w maju. Szczególnie ozdobne są odmiany o pełnych kwiatach. wytrzymałe i niewybredne drzewko.
Robinia lepka - zakwita pod koniec wiosny, ma różowe, pachnące kwiaty typu motylkowatego, zebrane w zwisające grona. Robinia lepka kwitnie długo i obficie. Drzewo bardzo łatwe w uprawie i odporne na niesprzyjające warunki.

przylaszczki
przylaszczki


Cieszynianka wiosenna
Cieszynianka wiosenna

Floks szydlasty
Floksy szydlaste


Pierwiosnek
Pierwiosnki


Wcześnie kwitnące byliny :
Większość bylin kwitnie w lecie i jesienią, są jednak też i takie, które wolą wiosenną porę.
Przylaszczki - kwitną wczesną wiosną, są to niskie roślinki o lazurowych kwiatach. Lubią rosnąć w cieniu i półcieniu, dość łatwe w uprawie.
Bergenie - ze względu na duże skórzaste liście roślina jest ozdobna przez cały sezon ale na przełomie kwietnia i maja wypuszcza pędy kwiatostanowe o ciemnoróżowej barwie.
Pierwiosnki - są ulubionymi bylinami wiosennymi. W marcu zakwitają niskie gatunki pierwiosnków a gatunki o kwiatach osadzonych na dłuższych łodygach kwitną w kwietniu i maju. Kwiaty różnych barw przważnie żółte, czerwone, fioletowe lub brunatne.
Cieszynianka wiosenna - bylina w sam raz dla kolekcjonerów ciekawostek. Może kwitnąć już z początkiem marca. Tworzy żółtozielone kwiatostany. Ciekawa jest ich budowa. Kwiaty są bardzo drobne, żółte tworzą baldach, który otacza fałszywy okwiat, utworzony z zielonych podsadek, czyli przekaształconych liści.
Zwilce gajowe - potrafią utworzyć na początku wiosny całe połacie kwitnącej przestrzeni. Nadają się do ogródków naturalistycznych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa. Po przekwitnięciu roślina powoli zanika.
Gęsiówka kaukaska - o śnieżnobiałych, rzadziej fioletowych lub różowych kwiatach, które w kwietniu i maju tworzą kwitnące poduszki złożone z drobnych kwiatuszków.
Omieg kaukaski - bylina o dużych żółtych, stokrotkowatych kwiatach, kwitnąca w kwietniu i maju. Wymaga gleby żyznej, lekkiej, próchniczej, średnio wilgotnej.
Sasanka zwyczajna - to wiosenna bylina o pięknych dzwonkowatych kwiatach najczęściej w kolorze fioletowym ale zdarzają się też odmiany kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo. Pora kwitnienia od końca marca do maja w zależności od odmiany i wiosennej aury. Kwitnie dość długo a kwiaty pojawiają się stopniowo.
Ułudka wiosenna - ma intensywnie niebieskie kwiatki z białym oczkiem. Tworzy kobierce rozrastające się przez rozłogi. Jest to trwała bylina, wytrzymała na mróz i mało wymagająca.s
Floksy szydlaste - typowa roślina poduszkowa tworząca zwarte kobierce, które w okresie kwitnienia (IV-V) pokrywają się obficie drobnymi kwiatami o intensywnych barwach. Kwiaty najczęściej w kolorze lila lub fioletowym ale mogą też być karminowe, purpurowe, różowe lub białe. Kwitnąc tworzą efektowne plamy.
Goryczka krotkolodygowa - należy do najładniejszych wiosennych roślin skalnych. Kwitnie od końca kwietna do czerwca, kwiaty goryczki są efektowne; duże w stosunku do reszty rośliny, dzwonkowate o wspanialej lazurowej barwie.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA PAŹDZIERNIK

TRAWY OZDOBNE
Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...

KOLOROWA JESIEŃ
kolorowa jesień, wybarwione liście
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...

SADZIMY TULIPANY
Ogrody, tylipany, odmainy tulipanów

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...Porady ogrodnicze :

http://www.agulka.pl/

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinWrzosowisko
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej na temat wrzosowiska ...Parki, ogrody i rezerwaty -
czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia


Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych. więcej na temat sadzenia...Gleba w ogrodzie - rodzaje gleby i sposoby ulepszenia gleby
Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występuja gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby...Kwiaty cięte
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie.
więcej na temat kwiatów ciętych ...Wysiewamy heliotropy

wysiew rozsady heliotrop
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
więcej...

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja, wybór drzew i krzewów na żywopłot

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja, wybór drzew i krzewów na żywopłot

Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
więcej na temat żywopłotów ...
CIĘCIE DZREW I KRZEWÓW

Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów

Więcej o cięciu drzew i krzewów...Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty