Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Zapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balkony i tarasy.

Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Kolory w ogrodzie

kolory w ogrodzie, barwy roślin
Barwy roślin, odziaływanie barw, łączenie barw roślin, zasady kompozycji kolorów kwiatów.
Rośliny cebulowe i bulwiaste

rośliny cebulowe i bulwiaste
Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi, terminy sadzenia cebulek i bulw, zzkodniki roślin cebulowych, kiedy kwitną rośliny cebulowe.
Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyRÓŻE

róża (rosa) w ogrodzie, uprawa i zastosowanie, rośliny pachnące
Opis i klasyfikacje rośliny, uprawa, pielęgnacja krzewów rożanych, cięcie róż, rozmnażanie róż, zastosowanie krzewów różanych, ciekawostki związane z różami.

Nie każdy posiadacz ogrodu jest zainteresowany rozmnażaniem roślin bo na efekty trzeba troszkę poczekać a i wymaga to pewnej wiedzy. Większość po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać; niektóre wręcz same się rozmnażają w sposób bardzo ekspansywny, ale są też takie, których rozmnażanie w warunkach amatorskich jest prawie niemożliwe.
Rozmnażać rośliny można przez podział, odkłady, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu jest zbyt kłopotliwy.
Rozmnażanie przez podział zostało omówione przy rozmnażaniu bylin. Do roznmnażania przez odkłady z pędów wybiera się zdrowy, mocny pęd, taki który jeszcze nie miał kwiatów. Z części pędu, która będzie umieszczona w ziemi usuwamy liściie. Pęd nacinamy delikatnie, mniej więcej do połowy - w tym miejscu wyrosną kiedyś korzenie. Pęd umieszczmy nacięciem w podłożu i przysypujemy ziemią. Można go unieruchomić kawałkiem drutu (ja zamiast tego używam cięższego kamyka). Po pewnym czasie (różnie w zależności od rośliny), kiedy pęd wypuści korzenie oddzielamy go od rośliny matecznej i przesadzamy.

Drzewa
Drzewa dość rzako rozmnaża się w warunkach amatorskich bo jest to często trudne do przeprowadzenia a na efekty trzeba czekać często wiele lat; ale są drzewa, które można spróbować wysiać - np. orzechy - zarówno orzech włoski jak i leszczyna. Przez wysiew można również "dorobić" się robini (czyli akacji) - często sama się wysiewa. Innym drzewem, które samo się rozmnaża jest sumak ostowiec; wytwarza on odrosty korzeniowe.
Istnieje również możliwość rozmnażania roślin iglastych poprzez ukorzenianie sadzonek. Oczywiście własnoręcznie rozmnożone iglaki nie mogą być podstawą naszego ogrodu bo na efekty trzeba trochę poczekać (parę lat niestety). Nie wszstkie iglaki rozmnaża się łatwo; trudno ukorzenić sadzonki takich drzew jak sosna, świerk czy jodła - czyli tzw. choinek. Łatwo natomiast ukorzeniają się takie iglaki jak;
 • żywotniki (czyli tuje),
 • jałowce - najłatwiej jałowiec pospolity i jałowiec sabiński,
 • cyprysiki - najłatwiej cyprysik groszkowy i cyprysik Lawsona,
 • cisy. Sadzonki pobiera się albo w marcu, zanim zaczie się okres wzrostu rośliny, albo w okresie od końca sierpnia do grudnia. W celu pobrania sadzonki należy oderwać niewielki pęd z ostatniego przyrostu (powinien być z tzw. pietką czyli fragment drzewa z kawałkiem kory), który należy krótko przyciąć. Następnie należy przyciąć wierzchołek sadzonki tak aby nie była większa niż 10 cm. co powoduje zmniejszenie parowania sadzonki i poprawia krzewienie rośliny. Z części, która będzie wetknięta w podłoże należy usunąć odgałęzienia i igły. Można zanurzyć sadzonkę w ukorzeniaczu a następnie umieścić w wilgotnym podłożu - wtyka się sadzonki na głębokość 2 cm. Najlepsze jest podłoże będące mieszaniną torfu i piasku (stosunek 2:1). W celu ograniaczenia parowania można utworzyc tunel foliowy - albo łatwiej wykoszystać przźroczyste pojemniki np. słoiki. Sadzonki ukorzeniają się dość długo: od 2 do 12 miesięcy. Po ukorzenieniu można zdjąć folię, a po tygodniu od zdjęcia folii przesadzic do doniczek z ziemią kompostową.

  Krzewy
  Najprościej rozmnaża się bukszpany i trzmielinę. Należy sporządzić sadzonke pędową o wielkości do 10 cm. i po prostu wetknąć w ziemię. Najlepsza pora to kwiecień (przed rozpoczęciem wzrostu) lub sierpień. Większość sadznie tych roślin na pewno się ukorzeni.
  Inne krzewy, które można łatwo rozmnożyć to:
  Berberysy - bardzo proste w rozmnażaniu; najłatwiej przez wysiew nasion. Bardzo często zdarzają się samosiejki, które w ponad 90% zachowują kolor liści rośliny matecznej. Można rozmnażać również sadzonki. Odmiany o liściach zrzucanych na zimę sadzonkuje się od połowy lipca - należy usunąć dolne ciernie i liście oraz ograniczyć parowanie (np.przykryć folią), podłoże - torf z piaskiem. Odmiany o liściach zimnozielonych rozmnaża się przez sadzonki cięte na początku jesieni.
  Hortensje - rozmnaża się z sadzonek pędowych w lipcu i sadzonek korzeniowych w sierpniu.
  Jaśminowiec - rozmnaża się jesienią lub na wiosnę, z odrostów korzeniowych, których wytwarza dość dużo.
  Mahonia - najprościej rozmnożyć przez siew. Należy pobrać nasiona z owoców i wysiać jesienią do inspektu. Można też przechować w piasku nasiona w piwnicy i w maju wysiać je wprost do gruntu. można również uciąć we wrześniu zdrewniałe sadzonki i wysadzić je do pojemnika, postawić w chłodnym jasnym miejscu i przykryć folią lub słoikiem co ograniczy parowanie. Sadzonki ukorzeniają się dość długo (około) roku. Jeśli nie zależy nam na dużej ilości nowych roślin to po prostu można poczekać aż przy roślinie matecznej pokaże się młoda samosiejka (sposób osobiście wypróbowany).
  Migdałowce - rozmnaża się z odkładów. Metoda ta została omówiona na początku artykułu.
  Oczary - Po pierwsze można oczary rozmnażać przez wysiew nasion ale ten sposób nie gwarantuje że uzyskamy rośline identyczną z mateczną. Owoce zbiera się jesienią, gdy zaczynają się otwierać, umieszczmy np. w słoiku i czekamy aż zostaną wystrzelone. Wysiew wiosną po zimowej stratyfikacji. Nasiona kiełkują trudno i wolno. Lepszą metodą jest zrobienie wiosną odkładu z 2-3 letniej gałązki. Miejsce zagłębienia w ziemi lekko naciąć, umieścić w rowku i przysypać ziemią. Odciąć młodą roślinkę po dwóch latach. Otrzymamy wierna kopię rośliny matecznej.

  Byliny
  Byliny co prawda to rośliny, które w jednym miejscu mogą rosnąć przez wiele lat, jednak co pewien czas należy je odmładzać przez podział lub przesadzać w inne miejsce bo przestają być efektowne. W związku z tą cechą rozmnażanie bylin niemal każdy ogrodnik amator rozmnażał lub będzie rozmnażać. Najłatwiej rozmnaża się rośliny o niezbyt silnym systemie korzeniowym; różnego typu rośliny na skalniaki czy takie, które tworzą kobierce. Wykopuje się je dość łatwo a rozdziela rękoma. Tak rozmnaża się floksy szydlaste, żagwiny, barwinki, wełnice, rojniki, fiołki czy zawciąg nadmorski.
  Najłatwiej rozmnożyć rozchodniki: na wiosnę lub jesienią dzieli się kępy na mniejsze. Pędy tej rośliny również bardzo łatwo się ukorzeniają.
  Nieco trudniej rozmnaża się byliny o silnym systemie korzeniowym lub kłączowe. Te zostaną opisane nieco dokładniej. Byliny kwitnące wiosną oraz na początku lata rozmnażamy po przekwitnięciu, najlepiej w sierpniu lub wrześniu przez podział rośliny matecznej. Najlepiej do tego celu nadają się dni pochmurne lub lekko deszczowe. Rośliny należy wykopać uważając by nie uszkodzić korzeni i podzielić albo ręcznie (te o słabszym systemie korzeniowym) albo używając narzędzi (np. przy kłączach).
  Konwalie - posadzone na odpowiednim stanowisku, czyli w miejscu cienistym o żyznej i wilgotnej glebie, wypuszcza silne rozłogi porastając często duże powierzchnie.
  Jukkę ogrodową - rozmnaża się wiosną oddzielając młode odrosty od rośliny matecznej.
  Liliowce - najprościej rozmnożyć przez podział kęp w sierpniu albo wrześniu. Można też rozmnażać je z nasion, które wysiewa się jesienią. Kiełkują na wiosnę.
  Ciemierniki - rozmnaża się przez podział po przekwitnięciu lub z nasion, które wysiewamy zaraz po zbiorze. Sadzonki początkowo uprawiać w doniczkach. Do ogrodu wysadzać na wiosnę lub pod koniec lata.
  Przylaszczki - przez podział lub wysiew nasion. Na miejsce stałe wysadzić wiosną lub pod koniec lata w odległości 20-25 cm. Po przesadzeniu roślina początkowo rozwija się dość wolno.
  Fiołek wonny - można rozmnażać przez podział po kwitnieniu lub wysiew nasion. Wysiane roślinki zimą lepiej okryć gałązkami świerka.
  Sasanki - zakwitają w maju, po przekwitnięciu tworzą puszyste nasienniki, w których znajdują się nasiona. Można je zebrać i wysiać do skrzynek. Wyhodowane rośliny lepiej na zimę zabrać do domu a wiosną roku następnego przesadzić do gruntu.

  Trawy ozdobne
  Wiele gatunków traw można rozmnażać przez podzał rośliny matecznej - podobnie jak byliny. Kępy rośliny wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych i sadzimy na nowo. W ten sposób można rozmnożyć następujące gatunki traw:
 • kostrzewy,
 • sitowie,
 • ostnice,
 • owies wiecznie zielony,
 • glyceria olbrzymia. Trawy wysokie takie jak miskanty czy mozgi rozmnaża się w marcu i kwietniu przez rozłogi, czyli ukorzenine pędy płożące (podobnie jak poziomki czy truskawki).
  Nie poleca się rozmnażania traw przez wysiew, jest to bowiem zbyt kłopotliwe w amatorskiej uprawie ogrodu.

  Kwiaty dwuletnie rozmnaża się przez wysiew. Wysiewane są w okolicach maja i czerwca, przsadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego a wczesną wiosną i latem roku następnego zaczynają kwitnąć po czym obumierają.
  Bratki - wysiewa się w czerwcu i lipcu. Na miejsce stałe przesadza się jesienią (wtedzy należy zadbać o rośliny okrywając je gałązkami jedliny co chroni je przed mrozem i przesychaniem) lub na wiosnę. Podlewać umiarkowanie, co 2 tygodnie nawozić.
  Stokrotki - rozmnaża się z nasion wysiewanych w czerwcu. Na miejsce stałe przesadza się jesienią.
  Malwy - rozmnaża się przez wysiew nasion w maju-czerwcu do zimnego inspektu, doniczek lub na rozsadniku. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 4 lat. Gdy siewki wytworzą 2-3 liście wysadza się je na miejsca stałe w odległości 30-60 cm. Zbiór nasion przeprowadza się w miarę dojrzewania.

  Kwiaty jednoroczne
  Letnie kwiaty jednoroczne rozmnaża się przez wysiew nasion. Nie zawsze jest to prosta sprawa, ponieważ część tego typu roślin nie może być wysiewana wprost do gruntu bo wymagają specyficznych warunków kiełkowania, a następnie pikowania a na koniec wysadzania do gruntu. Początkujący ogrodnik powinien natomiast zainteresować się kwiatami wysiewanymi wprost do gruntu. Drobne nasiona wysiewa się równomiernie, grubsze po kilka do dołka. Można wysiewać nasiona partiami co dwa tygodnie. Sprawi to że będą kwitły do pierwszych przymrozków. Do początku lata można wysiewać takie rośliny jednoroczne jak nagietki, nasturcje, maczek kalifornijski, maciejka i rezeda. Przed siewem ziemię należy wzbogacić kompostem. Większość kwiatów letnich najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, słonecznych i osłonietych od wiatru i wystarcza im każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa.
  Nasiona najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych; należy sprawdzić datę przydatności do siewu. Nie należy kupować nasion które zbyt długo leżały na słońcu lub mają ślady zawilgocenia. Można też pozyskiwać nasiona z własnych roślin.
  UWAGA ! - warto zastosować wywar z rumianku jako zaprawę nasienną: moczymy nasiona przed siewem przez 30 minut.
  Najpopularniejsze kwiaty wysiewane wprost do gruntu:
 • Nagietek lekarski - wysiew najczęściej III-IV ale część nasion można wysieć później nawet do połowy lipca, kwitnie VI-IX,
 • Czarnuszka damasceńska - wysiew III-IV, kwitnie VII-IX,
 • Klarkia wytworna - wysiew III-IV, kwitnie VII-IX,
 • Powój trójbarwny - wysiew IV, kwitnie VII-IX,
 • Dimorfoteka pomarańczowa - wysiew IV-V, kwitnie VII-IX,
 • Maciejka - wysiew IV-V, kwitnie VI-IX,
 • Maczek kalifornijski - wysiew III-IV, kwitnie VI-X,
 • Godecja wielkokwiatowa - wysiew III-IV, kwitnie VII-IX,
 • Słonecznik zwyczajny - wysiew IV-V, kwitnie VII-X,
 • Suchlin różowy(suchołuska) - wysiew IV, kwitnie VII-VIII,
 • Groszek pachnący - wysiew III-IV, kwitnie VI-IX,
 • Ślazówka - wysiew III-IV, kwitnie od czerwca do jesieni,
 • Smagliczka nadmorska - wysiew IV, kwitnie VI-X,
 • Fasola ozdobna - wysiew V, kwitnie VII-X,
 • Portulaka wielkokwiatowa - wysiew V, kwitnie VII-IX,
 • Nasturcja wieksza - wysiew V, kwitnie VII-X,
 • Suchokwiat roczny - wysiew IV, kwitnie VII-IX,
 • Aksamitka - wysiew V, kwitnie VI-X,
 • Wilec purpurowy - wysiew IV-V, kwitnie VII-IX Wiecej informacji o zakupie i terminach wysiewu nasion w artykule WYSIEW NASION

  Inne rośliny jednoroczne
  Ciekawą rośliną jednoroczną wysiewana wprost do gruntu jest dynia ozdobna, wytwarza ozdobne owoce różnego kształtu, żółtopomarańczowe, kremowe lub ciemnozielone z plamami, brodawkami lub smugami. Wysiew - koniec maja.
  Inną rośliną, którą może wysiać ogrodnik amator jest mietelnik ogrodowy zwany inaczej cyprysikiem letnim. Wysiew IV-V.

  Kwiaty jednoroczne wysiewane do pojemników
  Do pojemników wysiewa się rośliny o przedłużonym okresie wegetacji takie jak
 • petunia,
 • żeniszek,
 • lobelia,
 • portulaka,
 • werbena,
 • szałwia czy
 • heliotrop. Termin wysiewu to początek lutego. W przypadku heliotropu jest to styczeń i trzeba pamietać, że roślina wolno kiełkuje. Rośliny wysiewa się do pojemników wypełnionych niezbyt zasobnym podłożem i przysypuje cieńką warstwą piasku. Pojemniki umieszczamy w jasnym i niezbyt ciepłym miejscu (np. w oszklonej werandzie lub na parapecie okiennym) a następnie przykrywamy szybą, co zapewni kiełkującym roślinom odpowiednią ilość wilgoci. Szybę stopniowo odchylamy aż do całkowitego zdjęcia. Gdy rośliny się rozrosną należy je przepikować. Do ogrodu wysadza się dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków.
  Warto też wysiać wcześniej do pojemników takie rośliny przeznaczone na balkony lub tarasy jak: nasturcje, aksamitki, dalie letnie, lewkonie czy groszek pachnący. Wysiane wcześniej kwiaty będą wcześniej kwitły.

  Sadzonkowanie roślin balkonowych
  Luty i marzec to dobry termin na rozmnażenie z sadzonek roślin, które wypuszczają pędy po wstawieniu do słoika z wodą. Tak można rozmnazać bardzo dekoracyjne koleusy, zwane inaczej pokrzywką brazylijską. Ze zdrowej rośliny pobieramy pędy o długości 5-10 cm. pozostawiając 2-3 liście i wstawiamy je do słoika z wodą tak aby nie zamoczyć liści. Wodę trzeba regularnie uzupełniać. Sadzonki ukorzeniają się dość szybko i kiedy roślina wytworzy wystarczającą ilość korzeni wystarczy ją posadzić w doniczce z ziemią.
  W podobnym terminie możana sadzonkować również inne rośliny balkonowe przechowywane w chłodnych takie jak fuksje, pelargonie, surfinie czy uczepy.
  Fuksje - na sadzonki pobiera się niezdrewniałe pędy i ukorzenia w podłożu z mieszanki torfu i piasku w równych ilościach. Sadzonki ukorzeniają się po 10-14 dniach.
  Pelargonie - rozmnaża się z sadzonek pędowych półzdrewniałych, o długości trzech międzywęźli, tuż pod węzłem. Na sadzonkach zostawiamy 2-3 liście. Po ścięciu zostawia się je na parę godzin na powietrzu, tak by obeschła powierzchnia cięcia. Następnie sadzi się je do pojemnika z piaszczystą ziemią, ustawia w widnym miejscu (np. na parapecie) i umiarkowanie podlewa. Innym sposobem jest ukorzenianie sadzonek pelargonii w wodzie, do której dosypujemy trochę węgla drzewnego (może być taki używany do grila). Zapobiega to gniciu sadzonek. Po około 2 tygodniach powinny wypuścić korzonki i wtedy wsadzamy je do doniczki.
  Można też uzyskać sadzonki pelargonii przez wysiew nasion. Termin wysiewu od grudnia do połowy marca. Wysiewa się je do pojemników z mieszaniną ziemi inspektowek, substratu torfowego i piasku w proporcji 1:1:1. Nasiona przykryć 0,5 centymetową warstwą miesznki i zakryć np. kawałkiem szyby. Najlepiej kiełkują temperaturze 21 do 24 st.C bez światła, i w wilgotnym powietrzu. iewki przepikować gdy mają 2-3 liście. W połowie maja przesadzić do skrzynek balkonowych.

  Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

  Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

  Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


  Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
  OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl
  Miody, syropy, owoce
  Miody z Kurpi WRZOSOWY 430g Pasieka Pawła - 83,50 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy Barwa tego miodu jest jasnobrunatna z delikatnym rubinowym odcieniem o konsystencji galaretki. Miód ten urzeknie Was bardzo przyjemnym zapachem wrzosu, a dzieje się to za sprawą olejków eterycznych, które są w tym miodzie zawarte. Właściwości tego miodu: zawiera Wit.B, węglowodany i aminokwasy, które wspierają organizmy przy skrajnym zmęczeniu lub po przejściu choroby. Miód wrzosowy zawiera prolinę, która pomaga w leczeniu Alzheimera. Wzmacnia oczy, stosowany jest również przy chorobach dróg moczowych.
  Miody z Mazur Leśny 330g Pasieka Tkacz - 16,10 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Miód leśny - jest to miód pozyskiwany z miododajnych roślin leśnych. Barwa tego gatunku miodu może być od jasno-bursztynowej po ciemne i ciepłe brązy. W smaku miód ten jest słodki, żywiczny o niezwykłym aromacie flory leśnej. Stosowany przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych, chorobach serca, anemiach i osłabieniu systemu odpornościowego. Miód leśny rewelacyjnie poprawia samopoczucie, dodaje mnóstwo energii i szybko regeneruje organizm!
  Sok tłoczony z owoców pigwowca japońskiego 2L - 45,00 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Naturalnie mętny sok z pigwowca - gotowy już do spożycia bądź na nalewkę. Pyszny, zdrowy, a do tego 100% sok uzyskany ze świeżego tłoczenia - wydobycia z owocu jak najwięcej soku bogatego w witaminę C jak i gwarancja najwyższej jakości! Bez dodatku wody, barwników, konserwantów, cukru i innych substancji słodzących! Owoce pigwowca mają 7 razy więcej witaminy C niż cytryna.
  Syrop z owoców brzoskwini 280 ml bez koserwantów - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Picie soku z brzoskwini zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, raka jelita grubego i pomaga oczyścić organizm ze zbędnych toksyn. Brzoskwinie polecane są osobom odchudzającym się, intensywnie uprawiającym sporty i mającym spadek formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
  Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego 280ml - 14, 99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Syrop z kwiatu mniszka lekarskiego ma właściwości lecznicze między innymi: wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza organizm z toksyn, wspomagaukład oddechowy podczas infekcji (kaszel, chrypka, stany zapalne jamy ustnej i gardła, oraz wszelkie infekcje dróg oddechowych, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Syrop jest zalecany podczas chorób wątroby i woreczka żółciowego, zapobiega i leczy miażdżyce, przyśpiesza gojenie się ran.
  Syrop z owoców czarnego bzu 280ml - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Owoce czarnego bzu to ogrom właściwości: mają działanie przeciwzapalne i antywirusowe, świetnie sprawdza się podczas grypy i przeziębienia oraz przy infekcjach dróg oddechowych. Syrop z owoców czarnego bzu 280ml. skład: wyciąg z owoców czarnego bzu, cukier - bez konserwantów.
  Miody z Mazur Lipowy 330g Pasieka Tkacz - 18,00zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy Miód lipowy jest bardzo cenną odmianą miodu, ze względu na trudne pozyskanie tego gatunku. Trudne, gdyż lipa jest drzewem, dość rzadko sadzonym w większych skupiskach, w sprzyjających warunkach - jak najdalej od spalin. Miody lipowe polecane są osobom z problemami układu oddechowego: przy infekcjach gardła i przy chorobach przeziębieniowych. Warto po niego sięgnąć przy dolegliwościach układu krwionośnego i nerwowego.
  Syrop z owoców czerwonej porzeczki 280 ml - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Sok z czerwonej porzeczki poleca się przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, chorobach układu krążenia i w celu wzmocnienia układu odpornościowego. Syrop z czarnej porzeczki 280ml. Skład: sok z czerwonej porzeczki porzeczki, cukier 69 brix (bez konserwntów).
  Syrop z pąków i liści pokrzywy - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Syrop z liści pokrzywy zawiera dużo żelaza, krzemu, manganu, cynku, wapnia, magnezu oraz potasu. Świetnie oczyszcza organizm, jest potężnym antyoksydantem, działa przciwbólowo przy przewlekłych stanach zapalnych (zwłaszcza reumantycznych). Działa też wspomagająco w chorobie wrzodowej i infekcjach układu moczowego. Po za tym poprawia wygląd naszych włosów oraz skóry.
  Syrop z owoców śliwki 280ml - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Śliwki są bogate w witaminy i składniki mineralne, witaminy A, E, P, żelazo, potas, wapń, fosfor, magnez oraz beta-karoten. Razem te składniki zwalczają wolne rodniki.
  Syrop z owoców moreli 280 ml - 14,99 zł
  ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
  Syrop z moreli dzięki dużej ilości potasu reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Zawiera sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika. Poprawia trawienie, zapobiega anemii. Ale na tym nie koniec ich zalet! Poleca się go przy nadkwasocie!!!


 • Porady ogrodnicze :

  ogrodnik-amator.pl 


  AKTUALNOŚCI
  I NOWOŚCI

  Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

  Łacińskie
  nazwy roślin


  Angielskie
  nazwy roślin


  bylina
  Najprościej rozmnaża się rośliny o niezbyt silnym systemie korzeniowym

  ogrodnik-amator. Berberys
  Berberysy można rozmnażać przez wysiew i przez sadzonki


  ogrodnik-amator, nasturcja i powój
  Nasturcję i powój wysiewa się wprost do gruntu

  ogrodnik-amator, rozmnażanie roślin - hortensja
  Hortensje można rozmnażać z sadzonek pędowych lub korzeniowych  Nawożenie roślin
  Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych. więcej na temat nawożenia roślin ...  Wrzosowisko
  Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
  więcej na temat wrzosowiska ...  Gleba rodzaje i sposoby ulepszenia gleby
  Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
  więcej na temat gleby...


  Sadzenie roślin
  Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych. więcej na temat sadzenia...  Iglaki zawsze piękne

  drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

  Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
  Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
  więcej o iglakich...
  Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

  pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
  Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...
  Miejsce do siedzenia w ogrodzie

  Miejsce do siedzenia w ogrodzie
  Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.  CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
  W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
  więcej...
  Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
  Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
  Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
  Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty