Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...
Czerwone, błyszczące kuliste jagody, którymi krzaczki są gęsto obsypane. Właśnie te owoce są najwiekszą ozdobą i do tego bardzo trwałą. Dekorują krzewy od wczesnej jesieni aż do wiosny roku następnego. Nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych, do jesienno zimowych dekoracji.
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisajacym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny.
Kielichowiec wonny wydziela zapach dojrzałych truskawek a na dodatek ma brązowe kwiaty.
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.
więcej...
Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
więcej na temat szkodników w ogrodzie...
Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. więcej na temat cięcia drzew i krzewów...
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...
Ozdobą są przede wszystkim liście w różnych odcieniach zieleni, czerwieni, żółci, pomarańczu i brązu. Liście mają różny kształt i ubarwienie w zależności od odmiany. Mogą być różnego kształtu : podobne do liści wawrzynu, dębu, mogą być lancetowate lub owalne. Kwiatostany krotona są niepozorne, z drobnymi kwiatami.
Cyklameny perskie, zwane też fiołkami alpejskimi, mają kwiaty o szerokiej gamie barw i dość niezykłym kształcie.
Brzegi płatków mogą być gładkie, ząbkowane albo faliste. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne. Więcej ..
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczne przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia.
więcej...
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. więcej na temat wzajemnego oddziaływania roślin...
Duże, dzwonkowate kwiaty umieszczone na wierzchołku pędu kwiatowego. Barwy kwiatów są zróżnicowane: najpopularniejsze są czerwone ale mogą być też białe, purpurowe, łososiowe, pomarańczowe lub różowe, często dwubarwne, z plamą w innym kolorze. Inne z kolei odmiany mają płatki kontrastowo obrzeżone. Więcej ...
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
Więcej informacji o storczykach...
Jaskrawo wybarwione, różnokolorowe liście, jajowate lub eliptyczne, o brzegach ząbkowanych lub piłkowanych. Liście mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach - z regły w kontrastowych zestawieniach.
Więcej ...
Sezonowe porządki w ogrodzie często wiążą się z koniecznością wycięcia drzew, należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są regulowane przepisami prawnymi i nie każde drzewo można wycinać bez zezwolenia. więcej na temat wycinki drzew...
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie.
więcej...
Ogrodami w stylu japońskim można się zachwycić ale też znaleźć w nich spokój, odpoczynek i ukojenie. Są to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Są to zminiaturyzowane i wyidealizowane krajobrazy, często abstracyjne i stylizowane.
więcej...
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błędy w pielęgnacji.
więcej...
Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
więcej ...
Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej ...
Rośliny jak każdy żywy ogranizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęście chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...
Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe, różowe, fioletowe czy niebieskie. Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki będzie kwiatła dość długo i obficie.
Pora kwitnienia: Koniec zimy i marzec, kwiecień.
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE ROŚLINY:
Jukka ogrodowa łac. Yucca
Filamentosa ang. Adam's needle Odsłon : 211330
Różanecznik łac. Rhododendron ang. Rhododendron Odsłon : 204490
Kanna (paciorecznik) łac. Canna ang. Indian shot plan Odsłon : 202233
Tawułka łac. Astilbe ang. False Spirea Odsłon : 198965
Ostróżka ogrodowa łac. Delphinium cultorum ang. Garden delphinium Odsłon : 184498
Heliotrop łac. Heliotrop
arborescens ang. Heliotrope Odsłon : 179159
Głóg dwuszyjkowy łac. Crataegus laevigata ang. Midland hawthorn Odsłon : 174711
Kuflik łac. Callistemon citrinus ang. Crimson Bottlebrush Odsłon : 171783
Katalpa (Surmia) łac. Catalpa
bignonioides ang. Indian bean tree Odsłon : 169438
Krzewuszka cudowna (wajgelia) łac. Weigela ang. Weigela Odsłon : 169160
Goździk ogrodowy łac. Dianthus caryophyllus ang. Carnation Odsłon : 165781
Migdałowiec trójklapowy (migdałek) łac. Prunus triloba ang. Flowering Almond Odsłon : 155965
Kalocefalus Browna łac. Calocephalus brownii ang. Australian garland flower Odsłon : 152857
Wierzba iwa łac. Salix caprea ang. Goat Willow or Pussy Willow Odsłon : 152462
Budleja Dawida łac. Buddleia
davidii ang. Butterfly bush or summer lilac Odsłon : 150991
Sundaville łac. dipladenia sundaville ang. Sundaville Odsłon : 149820
Begonia zwisająca łac. Begonia
pendula ang. Hanging basket begonia Odsłon : 147944
Tamaryszek łac. Tamarix ang. Tamarisk Odsłon : 140712
Ogrodami w stylu japońskim można się zachwycić ale też znaleźć w nich spokój, odpoczynek i ukojenie. Są to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Są to zminiaturyzowane i wyidealizowane krajobrazy, często abstracyjne i stylizowane.
więcej...
Zawartość wapnia lub zakwaszenie można zmierzyć przyrządami dostępnymi w specjalistycznych sklepach ( kwasomierz glebowy, test do gleby lub papierki lakmusowe). Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń.
Gleby wapienne dośc szybko wysychają, w związku z tym lepiej sadzić na nich rośliny odporne na suszę lub o głębokim systemie korzeniowym, siegającym głębszych warstw podłoża.
więcej...