Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Duży i rozłożysty krzew dorastający do 2-3 m wysokości. Ozdoba rośliny: Jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty z pomarańczową palmką, zebrane w luźne grona. Kolkwicja z reguły kwitnie obficie a kwiaty pojawiają sie wzdłuż całych pędów.
Jajowate liście jesienią przebarwiają się i dość długo utrzymują się na krzewie. Pora kwitnienia: Koniec maja i czerwiec. Młode krzewy moga trochę zwlekać z kwitnieniem, czasem trzeba poczekać 3-4 lata. Uprawa: Krzew dość łatwy w uprawie ale w suche i mroźne zimy może przemarzać. W takim wypadku należy krzew silnie przyciąć , po takim zabiegu bujnie odrasta. W czasie kwitnienia oraz podczas suszy wymaga podlewania. Nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska i jest odporny na zanieczyszczone powietrze.
Nie wymaga regularnego cięcia, usuwamy jedynie uszkodzone i zeschnięte pędy. Jeżeli krzew kolkwicji nadmiernie się rozrośnie to można przeprowadzić cięcie odmładzające. Wykonujemy je po przekwitnięciu rośliny ponieważ kwitnie ona na pędach ubiegłorocznych.
Rozmnażanie kolkwicji chińskiej przez wysiew nasion lub przez sadzonki zielne. Nasiona zbieramy na przełomie września i października, wysiewmy wczesną wiosną do przepuszczalnego podłoża i trzymamy w cieplejszym miejscu. Siewki powinny dość szybko wykiełkować. Sadzonki zielne pobieramy pod koniec czerwca i sadzimy w mieszaninie piasku z torfem (stos.2:1) i przykrywamy słoikiem lub folią. Roślina wytwarza korzenie w przeciągu 3-5 tygodni. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby choć najlepiej rośnie w ziemi przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej. Stanowisko: Słoneczne. Może rosnąć w lekkim półcieniu ale mniej obficie kwitnie. Zastosowanie: Do ogrodów i parków. Najlepiej wygląda kolkwicja chińska posadzona pojedyńczo na trawniku. Może być też sadzona w niedużych grupach lub nieformowanych szpalerach. Dobrze znosi cięcie a więc można zapanować nad jej rozmiarami - może być więc sadzona nawet w mniejszych ogrodach. Ciekawie wyglądają kolkwicje szczepione na pniu w formie małego drzewka. Jest rośliną miododajną. Ciekawostki: Kolkwicja chińska pochodzi z wysokich gór zachodnich rejonów Chin. Do Europy sprowadzono ją na początku XX wieku. Nazwa pochodzi od nawziska Richard Kolkwitza, profesora botaniki z Berlina.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.