Wysokość: Płożące pędy mogą osiągać długość 75 - 100 cm. Z reguły odmiany o pełnych kwiatach wytwarzają pędy krótsze niż odmiany o kwiatach pojedyńczych. Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace, seledynowozielone, nagie lub słabo owłosione. Pora kwitnienia: Od końca maja do pierwszych przymrozków. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli potraktujemy ją jako jednoroczną. Odpowiednio pielegnowana, podlewana i nawożona wytwarza dużą masę zieleni i kwiatów. Wymaga częstego nawożenia co 7-10 dni. Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać zbyt długie końcówki pędów. Nie należy zraszać ani moczyć liści aby nie wystąpiły na nich plamy. Dobrze znosi letnie upały.
Czasem pelargonie atakują choroby wirusowe przenoszone przez mszyce i inne owady ssące. Wtedy na liścich pojawiają sie żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście usunąć i spalić. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknieta tą chorobą roślina schnie i wygląda jak zmarznięta. Należy zastosować preparat Previcur 607SL.
Jeżeli chcemy przechować roślinę do następnego roku to jesienią przenosimy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 5 st.C. Wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną.
Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnej z sadzonek wiosną lub w końcu lata. Sadzonki warto wzmocnić ukorzeniaczem. Gleba: Próchnicza, kompostowa lub torfowa. Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii. Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa, na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników. Ciekawostki: Pelargonia bluszczolistna jest najczęściej kupowną rośliną balkonową.
Pochodzi z Afryki Południowej.
Miody z Kurpi MIÓD Z ŻURAWINĄ 1000g Pasieka Pawła
Detal: 58,45
Miód wielokwiatowy z żurawiną to miód, który wzmocni każdy organizm! Zaletą miodu jest to, że zwiększa
przyswajalność składników, które zawarte są w żurawinie, dokładając jednocześnie swoje zdrowotne i odżywcze
właściwości!
Więcej miodów i syropów...
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.