OGRODNIK AMATOR
MENU:

Co watro zobaczyć na początku jesieni :

Ogromne obszary kwitnących wrzosowisk znajdujące się na terenach opuszczonych poligonów wojskowych w Bornem-Sulinowie. Tereny te są obecnie udostępnione do zwiedzania.
Innym miejscem, w którym znajdują się duże połacie wrzosowisk jest Przemkowski Park Krajobrazowy na Dolnym Śląsku.

kwitnące wrzosowiska

OGRODNIK - AMATOR

ogrodnik amator, ogrodnik-amator
amatorska uprawa ogrodu.

Porady ogrodnicze, kwiaty, drzewa i krzewy łatwe w uprawie, kalendarz ogrodnika, rozmnażanie roślin, kolory i zapachy w ogrodzie, cięcie drzew i krzewów , zakładanie i pielęgncja skalniaka, trawnika, wrzosowiska, alfabetyczny spis roślin ogrodowychRÓŻE

rośliny krzewiaste łatwe w uprawie, róża, krzewy ogrodowe, krzewy ozdobne W zależności od grupy klasyfikacyjnej i odmiany mają mogą być roślinami bardzo wymagajacymi lub łatwymi w uprawie. Najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są róże wielkokwiatowe; wymagają regularnego cięcia i ochrony. Łatwiejsze w uprawie są róże rabatowe - łatwiej się je też tnie. Wszystkie róże krzaczaste charakteryzują się dużą odpornością na choroby, a regularne cięcie nie jest w ich wypadku konieczne. Z kolei róze miniaturowe i wysokopienne ąą bardziej wrażliwe na mrozy, wymagają odpowiedniego stanowiska, gleby i starannej pielegnacji. Najprostsze w uprawie są róże okrywowe, parkowe i dzikie. Więcej o różach w artykule: RÓŻA (Rosa)- uprawa i zastosowanie.


PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII

Ogrody, zdjęcia rózanecznikow i azalii rododendrony w ogrodzie
Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych mają pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Zobacz zdjęcia najpiękniejszych krzewów wiosny ...KATALPA (SURMIA)

Ogrody, zdjęcia katalpy, uprawa surmii, pielęgnacja katalpa surmia
Biało-kremowe kwiaty o egzotycznym wyglądzie, z żółtą gardzielą i fioletowymi kropkami. Zebrane są w okazałe, wiechowate kwiatostany. Lekko pachną i są miododajne. Olbrzymie liście katalpy mają wymiary 25 długości i 15 cm szerokości. Są kształtu sercowatego, jasnozielone i omszone. Pora kwitnienia: czerwiec-lipiec.
Więcej informacji o katalpach...


Strona główna - ogrodnik    Parki, ogrody, rezerwaty    Ogrody i parki Europy   
Polityka prywatności


Wybierz typ obiektu:     Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty przyrody, Ogrody Botaniczne, Arboreta, Zespoły pałacowo- parkowe, Parki miejskie i zdrojowe, Palmiarnie, Pomniki przyrody, Inne obiekty
Wybierz województwo :   dolnośląskie   kujawsko-pomorskie   lubelskie   lubuskie   łódzkie   małopolskie   mazowieckie   opolskie   podkarpackie   podlaskie   pomorskie   śląskie   świętokrzyskie   warmińsko-mazurskie   wielkopolskie   zachodniopomorskie   

PIĘKNE OGRODY I PARKI EUROPY :

Ogrody tarasowe Zamku w Książu - Polska, woj. dolnośląskie

Prawdziwa perła Dolnego Śląska, oprócz zamku, trzeciego co do wielkości w Polsce, warto zwiedzić otoczenie rezydencji - kompleks 12 ogrodów tarasowych ułożonych piętrowo na zamkowym zboczu.

Ogrody tarasowe w Książu, piękne ogrody Europy, Książ, taras Flory
Widok na Taras Flory i Basztę Prochową

Tarasy te są miniaturami ogrodów w stylu francuskim. Urządzone zostały na początku XX wieku , kiedy gospodynią zamku była słynna Daisy Hochberg von Pless. W okresie wojennym zniszczone ale obecnie, po rewaloryzacji odzyskały swą świetność. Całość zajmuje około 2 ha powierzchni.

Ogrody tarasowe w Książu, piękne ogrody Europy, Książ, taras kaskadowy
Taras Kaskadowy z charakterystyczną fontanną

Każdy z tarasów ma inny charakter i tak mamy: taras główny zwany Dziedzińcem Honorowym, Taras Baszty Prochowej, taras Bogini Flory z fontanną Trytonów lub taras wodny gdzie pośród bukszpanowych parterów bije 27 wodotrysków.
Ogrody tarasowe w Książu, piękne ogrody Europy, Książ, taras kaskadowy
Ogrody w Książu urządzone w stylu francuskim.
Dodatkową atrakcją są widoki z wysokiej, zamkowej skarpy, w tym widok na Sudecki Ogród Dendrologiczny.

Ogrody tarasowe w Książu, piękne ogrody Europy, Książ, taras kaskadowy
Ściany zamku porośnięte pnączami.
Ogrody tarasowe w Książu, piękne ogrody Europy, Książ, taras kaskadowy
Fontanna w ogrodzie w Książu


Przy okazji miłośnicy roślin mogą zwiedzić wałbrzyską Palmiarnię Lubiechów z kolekcją egzotycznych palm, kaktusów i innych roślin z całgo świata.

keukenhof, piękne ogrody Europy
Taras Kasztanowy. Kiedyś stała tu piękna fontanna podobno autorstwa Donatella.

Jeżeli chcemy zobaczyć ogrody tarasowe w Książu to trzeba się wybrać w to piękne miejsce w okresie od kwietnia do września.

Linki do stron o ogrodzie:
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/ - oficjalna strona Zamku Książ
http://daisyvonpless.wordpress.com/2011/12/25/bajkowy-ogrod-na-skale-tarasy-ksiaza/.
http://cit.walbrzych.pl/atrakcje-turystyczne/zamek-ksiaz
Książ - Wikipedia

PIĘKNE OGRODY I PARKI EUROPY- WIĘCEJ...ciekawe miejsca do zwiedzania - stopka

Strona główna      Parki Narodowe      Parki Krajobrazowe      Rezerwaty przyrody      Ogrody Botaniczne      Arboreta
Zespoły pałacowo- parkowe      Parki miejskie i zdrojowe      Palmiarnie      Pomniki przyrody      Inne obiekty

      Województwo :     dolnośląskie     kujawsko-pomorskie     lubelskie     lubuskie     łódzkie     małopolskie     mazowieckie     opolskie     podkarpackie     podlaskie     pomorskie     śląskie     świętokrzyskie     warmińsko-mazurskie     wielkopolskie     zachodniopomorskie     Ogrodnik-amator
http://ogrod-amat.strefa.pl/parki-ogrody.php  Pytania i uwagi:  mkwor@wp.pl